DERMATOSKOPIA

dermatoskopia Podhale - badanie znamion

Dermatoskopia to bezbolesne, całkowicie bezinwazyjne badanie diagnostyczne, mające na celu, między innymi, ocenę zmian barwnikowych występujących na skórze Pacjenta. Opiera się ono na wykorzystaniu dermatoskopu – urządzenia medycznego umożliwiającego lekarzowi obejrzenie znamion w powiększeniu oraz z zastosowaniem podświetlenia. W ten sposób jest on w stanie wychwycić potencjalnie niebezpieczne cechy, mogące świadczyć o zachodzących w obrębie skóry procesach nowotworowych. Podczas badania specjalista ocenia: symetrię, wygląd brzegów, wypukłość i kolor znamion – jest również w stanie zauważyć struktury wskazujące na to, że mogą mieć one charakter złośliwy. Dodatkowo dermatoskopia to metoda diagnostyczna wykorzystywana w diagnostyce chorób skóry głowy, włosów i paznokci.

 

DERMATOSKOPIA – BADANIE RATUJĄCE ŻYCIE

 

Dermatoskop ręczny umożliwia ocenę wszystkich znamion i wyselekcjonowanie tych, które należy poddać bardziej dokładnej analizie. Wykonujący badanie lekarz dermatolog ocenia je, decydując:

  • o konieczności dalszego obserwowania wyselekcjonowanych zmian – i wyznaczając wizytę kontrolną (zazwyczaj w okresie od 3 do 6 miesięcy),
  • lub o ich chirurgicznym usunięciu.

Potencjalnie niebezpieczne znamiona usuwane są chirurgicznie i poddawane badaniom histopatologicznym. To właśnie dzięki temu badaniu możemy jak najwcześniej wykryć i wyeliminować zmiany nowotworowe – w tym czerniaka, nowotwór, który za późno zdiagnozowany cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością.

 

Jakie cechy znamion powinny nas zaniepokoić i skłonić do natychmiastowej wizyty u dermatologa?

 

Aby łatwiej je zapamiętać, należy kierować się cechami skorelowanymi z kolejnymi literami alfabetu – od A do E.

  • A – jak asymetria – jeśli znamię jest wyraźnie asymetryczne, skierujmy swoje kroki na konsultacje specjalisty,
  • B – jak brzegi – jeśli są nierówne, jakby poszarpane, posiadają wyraźne zgrubienia lub ewidentnie zmieniły się w ciągu kilku tygodni czy miesięcy,
  • C – jak czarny lub czerwony – oba kolory, zwłaszcza niejednolite, powinny Państwa skłonić do umówienia się na wizytę,
  • D – jak duży rozmiar i dużo zmian, należy szczególnie obserwować znamiona większe niż 5–6 mm i poddawać się regularnym badaniom dermatoskopowym, jeśli posiadamy więcej niż 50 zmian,
  • E – jak ewoluowanie, czyli wszelkie zmiany w obrębie danego znamienia – barwy, symetrii, grubości, wielkości.

 

KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY NA WYSTĄPIENIE NOWOTWORÓW SKÓRY?

 

Nowotwory skóry są silnie skorelowane z wystawianiem skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego – zarówno naturalne światło słoneczne, jak i sztuczne lampy solariów. W grupie szczególnie narażonych znajdują się osoby o jasnej karnacji, łatwo ulegające oparzeniom słonecznym. Są to zazwyczaj osoby o jasnych lub rudych włosach, jasnych oczach, posiadające wiele znamion barwnikowych. Istotnym czynnikiem ryzyka jest zatem po prostu opalanie, nieużywanie fotoprotekcji w postaci kremów czy balsamów i narażanie skóry na oparzenia. Swoją skórę powinny także obserwować osoby, które posiadają przypadki wystąpienia tego typu nowotworów w bliskiej rodzinie.

 

JAK CZĘSTO BADAĆ ZNAMIONA?

 

Dermatoskopia to badanie, któremu warto poddać się raz w roku – dotyczy to skóry całego ciała. Ponadto powinno się natychmiast reagować w przypadku skaleczenia, rozdrapania lub innego mechanicznego urazu w obrębie znamienia. Jeśli nie przypominamy sobie naruszenia danej zmiany, a obserwujemy, że zaczyna ona krwawić, wygląda jak niegojąca się ranka bądź w jej obrębie odczuwamy świąd – skierujmy swoje kroki do lekarza. Samoocena skóry obok stosowania fotoprotekcji (filtrów UVA, UVB o wysokich współczynnikach ochrony) jest istotnym elementem profilaktyki nowotworowej – dzięki któremu możemy dostrzec niepokojące objawy i zareagować zanim dojdzie do rozwinięcia potencjalnego nowotworu do niebezpiecznego stadium.

Badania dermatoskopowe w Tatrzańskim Centrum Medycznym GalicaMed wykonują wszyscy dermatolodzy: Aleksandra Bukowska, Małgorzata Gaworczyk oraz Piotr Glanowski. Zapraszamy serdecznie na konsultacje. Dermatoskopia Podhale:18 263 70 77.